This is some flash content - you'll need the flash plugin to see it
HTML on top of the flash. This page was created for the tutorial Flash and the z-index problem. Solved on slightlymore.
 

Szczegóły znajdziesz w

Polityce Prywatności.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszej strony. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Patron Strażaków

Patron strażaków - Święty Florian (250- 304) - męczennik i święty katolicki.

  Żywot świętego

Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn.Ceti, Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego[1]. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

 Patronat

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda oraz Linz, gdzie rozwinięty jest przemysł hutniczy.

Mieszkał w mieście Teria, był najprawdopodobniej urzędnikiem namiestnika cesarskiego w prowincji Noricum nad Dunajem. Gdy na polecenie cesarza Dioklecjana rozpoczęto tam prześladowania chrześcijan,
Florian udał się do nich, aby ich wspomóc i pokrzepić. Czynił to zupełnie jawnie, toteż rychło zwiedział się o tym prefekt Akwilinus, gorliwy wykonawca cesarskich dekretów. Bez zwłoki kazał on aresztować Floriana. Ponieważ odmówił złożenia ofiary bożkom, został stracony z kamieniem u szyi do rzeki Enns ( ówcześnie Anizy) na terenie dzisiejszej Austrii. Stało się to według wszelkiego prawdopodobieństwa w dniu 4 maja 304 roku.

Kult św. Floriana rozwinął się w Bawarii i Austrii. Nawiązali do niego mnisi z Passawy, gdy na przełomie VIII i IX stulecia założyli w pobliżu klasztor, znany później jako opactwo ST. Florian. W XII (1184r.) stuleciu biskup Idzi z Modeny przywiózł relikwie św. Floriana do Krakowa, gdzie szybko zaczęto oddawać mu cześć. Jego relikwie znajdują się także w archidiecezji katowickiej - w kościele pod jego wezwaniem w Chorzowie.
Święty Florian jest patronem strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.
Wspomnienie św. Floriana jak i święto strażaków przypada 4 maja.
W 1436 r. św. Florian został zaliczony, wraz ze świętymi: Wojciechem, Stanisławem i Wacławem, do głównych patronów Polski. Otrzymał też honorowe miejsce w pieśni pełniącej rolę hymnu narodowego. Jedna z dopisanych ku czci świętych zwrotek Bogurodzicy brzmi:

"Święty Florianie
Nasz miły Patronie
Proś za nami Gospodyna
Paniej Maryjej Syna".

 




Nasze prace


Wiersze i piosenki


Nasze wideo
www.biuro-megan.eu © 2009 | Wszelkie prawa zastrzeżone
Liczba odwiedzin | Online