Co dziecko powinno zabrać na wycieczkę!
Podróż z dzieckiem szczególnie małym, jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego należy się do niej starannie przygotować.
Zaczynamy od pakowania. Oczywiście pakujemy dziecko, biorąc pod uwagę, to jakim środkiem lokomocji będzie podróżować i jaki charakter będzie miał wyjazd .
Przygotowanie w domu
1. Jedzenie przed podróżą. Najlepiej, jeżeli będzie to lekki posiłek, bez nadmiernego karmienia na zapas. Nadmierna ilość posiłku może zaszkodzić. Pamiętajmy pół godziny przed podróżą podajemy odpowiedni lek, jeżeli dziecko ma chorobę lokomocyjną. 2. Jak ubrać dziecko? Wygodnie, luźno, bez krępujących pasków, zamków, nadmiernej ilości guzików, najlepiej ubranie dresowe (chyba, że dziecko jedzie do teatru lub innego miejsca wymagającego odpowiedniego stroju wizytowego). 3.Co do plecaka? Wycieczki przedszkolne są zazwyczaj kilkugodzinne, więc w plecaku nie powinno być zbyt wiele. Inna jest lista rzeczy na wycieczkę do lasu, inna na wycieczkę do teatru, a inna na wycieczkę do zoo. Przykładowa lista rzeczy, które dziecko powinno zabrać na wycieczkę:
- woda niegazowana w zakręcanej butelce plastikowej z dziubkiem ;
- woreczek foliowy do „ nagłych przypadków”;
- chusteczki higieniczne, jedno opakowanie;
- zmienne ubranie, co najmniej: koszulka, majteczki, spodnie, skarpetki;
- wygodne buty, najlepiej sportowe, takie które nie powodują otarć ( nie powinny to być buty włożone po raz pierwszy);
- płaszcz przeciwdeszczowy, pelerynka (zajmuje mało miejsca a może się przydać);
- jeżeli jedzenie w czasie podróży nie szkodzi dziecku można dać miękkie owoce np. banana, lub obrane jabłko pokrojone w części, ewentualnie ciastka biszkoptowe lub wafle bez czekolady, natomiast absolutnie nie dajemy słodyczy.
Dobre zaplanowanie wycieczki i właściwe jej prowadzenie jest niezwykle istotne, bo to wydarzenie ma być dla dziecka czasem radości i doznania niezapomnianych wrażeń, a przy tym absolutnie bezpieczne.
Pamiętaj o tym, bądźmy przewidujący i zapobiegliwi, mając na uwadze prawo dziecka do pełnego bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego.
|